Pune, Maharashtra
GST No. 27AAOFS7915C1ZY
Call 07943439989 93% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Brochure
| Motor Power | 10 HP |
| Brand | Atlas Copco |
| Air Tank Capacity | 1000 L |
| Pressure | More Than 12 Bar |
| Maximum Flow Rate | 25 CFM |
| Model Name/Number | lubricated oil free |
| Color | red |
| Capacity | 2000 m3 |
| Inlet-Outlet Pressure | 13 |
| Surface Finish | it is red and grey matte finish |
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Motor Power | 50 hp |
| Brand | Chicago Pneumatic |
| Maximum Pressure | 7 to 13 bar |
| Cooling System | Air Cooled |
| Country of Origin | Made in India |
One such opportunity lies in installing an air compressor with a variable frequency drive (VFD) or retrofitting the company's existing air compressors with VFDs. The VFD is an electronic module, which is used to change the speed of the motor by varying the frequency applied to the motor
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Motor Power | 40 HP |
| Maximum Pressure | 7 |
| Air Tank Capacity | 500 L |
| Model Number | CPVS 40 |
| Maximum Flow Rate(CFM) | 82-199 |
| Power Source | Electric |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Brand | Chicago Pneumatic |
| Maximum Pressure | 43 |
| Maximum Flow Rate(CFM) | 7-13 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Country of Origin | Made in India |
| Motor Power | 10 HP |
We are one of the trusted companies of Silent Screw Air Compressor. Our products are enormously admired in the market owing to their top features.
The CPB Series can be configured as an ultimate allin-one solution that includes:
Forget about complex and costly installations. Simply connect the power, connect the piping and press START!
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Motor Power | 20 HP |
| Brand | Chicago Pneumatic |
| Maximum Pressure | 80 |
| Maximum Flow Rate(CFM) | 13 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Product Brochure
| Motor Power | 250kW |
| Brand | Chicago Pneumatic |
| Maximum Pressure | 12 |
| Maximum Flow Rate(CFM) | 1540 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Country of Origin | Made in India |
| Frequency | 50 Hz |
| Maximum Motor Power | 250kW |
| Compressor Technology | Screw Compressor |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Motor Power | 20 HP |
| Air Tank Capacity | 300 L |
| Maximum Flow Rate(CFM) | 85 |
| Maximum Pressure | 8 |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Product Brochure
| Horse Power(HP) | 120 |
| Capacity (Free Air Delivered) | 1540 |
| Noise Level | 72 db |
| Motor Rating (KW) | 90-160 Kw |
| Dimensions (L x W x H) | 2916 x 1185 x 1925 mm ( L x B x H ) |
| Weight (kg) | 1540 |
| Country of Origin | Made in India |
The CP series compressors represent a giant leap in design and performance with each component designed for reliability and ease of maintenance. The compressor is manufactured in compliance with applicable international standards (CE , ASME, UL and others) and designed as per the international quality standards. These new generation compressors significantly reduce operating costs and provide cost savings with fast return on investment .
ApplicationsView Complete details
Product Brochure
| Compressor Type | Screw VFD |
| Motor Power | 10 HP |
| Air Tank Capacity | 500 L |
| Brand | Chicago Pneumatic |
| Max Pressure | 12 bar |
| Tank Capacity | 200 l |
| Cooling Method | Air Cooled |
| Pressure | 8 Bar |
| Maximum Flow Rate | 20 cfm |
| Power Source | AC Three Phase |
| Model Name/Number | CPB30 |
| Number Of Compression Stages | Single Stage |
| Air Quality Standard | Class 3 |
| Horse Power | 10 HP |
| Usage/Application | Indutrial |
| Discharge Pressure | 8 bar |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5 Piece
Product Brochure
| Air Tank Capacity | 1000 L |
| Brand | Chicago Pneumatic |
| Pressure | 10 Bar |
| Maximum Flow Rate | 200 cfm |
| Power Source | Electric DC |
| Model Name/Number | CPI 100 |
| Horse Power | 100 HP |
| Number Of Compression Stages | Single Stage |
| Air Quality Standard | Class 1 |
| Accessories | Filter, Dryer, Receiver |
| Usage/Application | Compressor ratings are often confusing when it comes to checking the specifications of screw compres |
| Discharge Pressure | 10 bar |
Additional Information:
View Complete details