Pune, Maharashtra
GST No. 27AAOFS7915C1ZY
Call 07943439989 93% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Motor Power | 7.5 HP |
| Brand | Chicago Pneumatic |
| Maximum Pressure | 10 |
| Maximum Flow Rate(CFM) | 21 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Country of Origin | Made in India |
We are one of the trusted companies of Silent Screw Air Compressor. Our products are enormously admired in the market owing to their top features.
The CPB Series can be configured as an ultimate allin-one solution that includes:
Forget about complex and costly installations. Simply connect the power, connect the piping and press START!
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Motor Power | 10 HP |
| Brand | Comp-Tech |
| Maximum Pressure | 8 |
| Maximum Flow Rate(CFM) | 35 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Motor Power | 10 HP |
| Brand | Chicago Pneumatic |
| Maximum Pressure | 43 |
| Maximum Flow Rate(CFM) | 7-13 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Product Brochure
| Motor Power | 30 HP |
| Brand | Chicago Pneumatic |
| Maximum Pressure | 12 |
| Maximum Flow Rate(CFM) | 1540 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Country of Origin | Made in India |
| Power Source | AC Three Phase |
| Accessories | Receiver, Filter, Dryer |
| Compressor Technology | Screw Compressor |
| Voltage | 440V |
| Frequency | 50Hz |
| Maximum Motor Powe | 250kW |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Motor Power | 10 HP |
| Brand | Chicago Pneumatic |
| Maximum Pressure | 7 |
| Maximum Flow Rate(CFM) | 11-43 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Motor Power | 50 HP |
| Air Tank Capacity | 1000 L |
| Model Number | CPM 50 |
| Maximum Flow Rate(CFM) | 244 |
| Maximum Pressure | 7.5 - 10 |
| Number of Compression Stages | Single Stage |
| Power Source | Electric |
| Power Phase | Single Phase |
| Country of Origin | Made in India |
We are one of the trusted companies of Silent Screw Air Compressor. Our products are enormously admired in the market owing to their top features.
The CPB Series can be configured as an ultimate allin-one solution that includes:
Forget about complex and costly installations. Simply connect the power, connect the piping and press START!
View Complete details
Product Brochure
| Mode Of Repairing | Mechanical + Electrical |
| Location/City | Pune |
| Air Tank Capacity | More Than 500 L |
| Pressure | More Than 12 Bar |
| Maximum Flow Rate | More Than 100 CFM |
| Warranty After Repair | Yes |
| Compressor Technology | Screw Compressor |
| Motor Power | 25 HP |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5 Piece
Product Brochure
| Service Location | Maharashtra |
| 4000 HOURS | 20000 |
| 80000 | - |
Just like premium cars, premium air compressors require regular servicing and maintenance.
Pilot Air’s comprehensive air compressor service and maintenance offerings include:
Pilot Air offers scheduled maintenance and preventative checks to keep your system working optimally.Not all compressors need oil, but if yours requires it, ensure that it has an adequate level of lubricant before operating.
Without compressor oil, your air compressor will operate below capacity. It can also put strain on its metal components which can lead to machine failure.
On hot summer days when temperatures soar, oil can lose its viscosity, preventing the compressor from delivering proper lubrication to all internal parts.
During winter, moisture also can get into the oil, resulting in a thickened sludge that can cause engine damage.
HOW TO INSPECT AIR COMPRESSOR OILTo inspect your oil-injected air compressor’s oil level, here’s what you should do:
If upon inspection, you find that that’s it’s time to change the air compressor oil (or that your oil compressor has reached the 500-1000 hours of use mark), here’s what you need to do.
Using an air compressor daily means that the air filter will easily accumulate dust and debris, which will affect the performance of your machine.
To change the air filter and maintain your compressor’s optimal performance, here’s what you should do.
HOW TO CHANGE AN AIR COMPRESSOR FILTERDuring cold weather, droplets of water can be sucked into the compression engine.
If a buildup of moisture is neglected, rust can build up, the oil can become sludgy, or the compressor’s circuits may get damaged. Here are four steps on how to manage the condensation.
HOW TO MANAGE CONDENSATION IN AN AIR COMPRESSORAdditional Information:
View Complete details