Pune, Maharashtra
GST No. 27AAOFS7915C1ZY
Call 07943439989 93% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 5 Piece
Product Brochure
| Air Tank Capacity | 1000 L |
| Horse Power(HP) | 60 |
| Compressor Technology | Screw Compressor |
| Pressure | 8 Bar |
| Brand | Atlas Copco |
| Capacity (Free Air Delivered) | 300 |
| Noise Level | 72 db |
| Motor Rating (KW) | 44 |
| Dimensions (L x W x H) | 1680 X 955 X 1505 |
| Weight (kg) | 895 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Weight | 895 |
| Voltage | 220 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Country of Origin | Made in India |
Maximize productivity with reliable compressed air solution.
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Brochure
| Motor Power | 10 HP |
| Air Tank Capacity | 300 L |
| Brand | Atlas Copco |
| Pressure | 8 Bar |
| Maximum Flow Rate | 50 CFM |
| Cooling System | Air Cooled |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 220 V |
| Weight | 365 |
| Compressor Technology | Screw Compressor |
| Country of Origin | Made in India |
We are one of the leading Manufacturer and Supplier of Air Compressors.We serve our clients acorss INDIA.
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5 Piece
Product Brochure
| Motor Power | 10 HP |
| Pressure | 8 Bar |
| Maximum Flow Rate | 20 cfm |
| Power Source | Electric DC |
| Brand | Chicago Pneumatic |
| Compressor Technology | Screw Compressor |
| Air Tank Capacity | 300 Liter |
| Cooling System | Air Cooled |
| End Connection | 1" |
| L x W x H | 1880 X 805 X1875 |
| Piston Displacement | 120 |
| Size Dimension | 1880 X 805 X1875 |
| High efficiency | 100% |
| Maximum Flow Rate (CFM) | 120 |
| Discharge Pressure | 7 bar |
| Base Mount | 800 X 800 X1245 |
| Compressor Noise Level | 68 db(A) |
| Number Of Compression Stages | Two Stage |
| Air Quality Standard | Class 1 |
| Voltage | 220 V |
| Weight | 620 |
| Accessories | Receiver, Filter, Dryer |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Horse Power | Rotary |
| Compressor Technology | Screw Compressor |
| Maximum Flow Rate | 20 cfm |
| Discharge Pressure | 7 to 12 Bar |
| Air Quality Standard | Class I |
| Lubrication Style | OIL |
| Cooling Method | Air Cooled |
| Compressor Noise Level (Db) | 72db |
| Rental Available | No |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Horse Power(HP) | 20 |
| Capacity (Free Air Delivered) | 92 |
| Noise Level | 72 |
| Motor Rating (KW) | 14 |
| Country of Origin | Made in India |
We are one of the trusted companies of Silent Screw Air Compressor. Our products are enormously admired in the market owing to their top features.
The CPB Series can be configured as an ultimate allin-one solution that includes:
Forget about complex and costly installations. Simply connect the power, connect the piping and press START!
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Motor Power | 7.5 HP |
| Air Tank Capacity | 200 L |
| Brand | Chicago Pneumatic |
| Maximum Flow Rate(CFM) | 21 |
| Maximum Pressure | 10 |
| Power Source | Electric |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Motor Power | 10 HP |
| Air Tank Capacity | 500 L |
| Model Number | CPA 10 TMD |
| Maximum Flow Rate(CFM) | 43 |
| Maximum Pressure | 7.4 |
| Number of Compression Stages | Single Stage |
| Power Source | Electric |
| Power Phase | Single Phase |
| Country of Origin | Made in India |
We are one of the trusted companies of Silent Screw Air Compressor. Our products are enormously admired in the market owing to their top features.
The CPB Series can be configured as an ultimate allin-one solution that includes:
Forget about complex and costly installations. Simply connect the power, connect the piping and press START!
View Complete details