Pune, Maharashtra
GST No. 27AAOFS7915C1ZY
Call 07943439989 93% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Motor Power | 7.5 HP |
| Brand | Chicago Pneumatic |
| Maximum Pressure | 10 bar |
| Maximum Flow Rate(CFM) | 24 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Product Brochure
| Motor Power | 10 HP |
| Cooling System | Air Cooled |
| Maximum Flow Rate(CFM) | 43 |
| Maximum Pressure | 7-13 |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Product Brochure
| Motor Power | 30 HP |
| Brand | Chicago Pneumatic |
| Maximum Pressure | 7 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Product Brochure
| Motor Power | 30 HP |
| Brand | Chicago Pneumatic |
| Maximum Pressure | 12 |
| Maximum Flow Rate(CFM) | 1540 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Country of Origin | Made in India |
| Frequency | 50 Hz |
View Complete details
Product Brochure
| Air Tank Capacity | 1000 L |
| Brand | Chicago Pneumatic |
| Maximum Flow Rate | 20 cfm |
| Cooling System | Air Cooled |
| Model Name/Number | CPM 10 VSPM |
| Frequency | 50 Hz |
| Compressor Noise Level | 67db |
| Horse Power | 10 HP |
| Number Of Compression Stages | Three Stage |
| Air Quality Standard | Class 1 |
| Usage/Application | VFD |
| Compressor Technology | Screw Compressor |
| Discharge Pressure | 10 bar |
| Surface Finish | Matte finish |
| Current | 15 AMP |
| Country of Origin | Made in India |
The compressor blocks are running at optimal speed to ensure lower noise levels and extended lifetimes, guaranteeing greater performance. They are perfectly suitable for the more demanding and intensive applications. Quality products are ably supported by quality service! At Chicago Pneumatic, it is our constant endeavor to provide you with the best equipment and service solutions. Our compressors are supported by a network of trained service personnel to ensure spare parts availability. They are available for any technical consultation to optimize the performance of your equipment and ensure reliable operation. With a wide network spread across the country, we are never too far away to help you solve your problems. Anytime, anywhere.
View Complete details